Čím nafukovat

 

Pro někoho je nafukování pouze proces nutný k dosažení požadovaného objemu, pro jiného jde o důležitou "předehru", které věnuje zvýšenou pozornost a čas. To ostatně platí i pro vyfukování, které má pro mnoho loonerů zásadní význam. Způsobů a prostředků pro nafukování a vyfukování je mnoho a záleží čistě na uživateli, co preferuje.

 

Přehled pump, dmýchadel a kompresorů.

 

K nafukování lze použít:

 

A) ústa:  (+) výhody: vždy k dispozicí a zadarmo, pro někoho bližší kontakt s NF, (-) nevýhody: vlhkost obsažená v dechu, vysilující a pomalé nafukování, u starých NF riziko kontaktu úst s ftaláty obsaženými ve ventilu

 

B) manuální pumpy: (+) výhody: nízká cena, nezávislost na el. energii, tiché a poměrně rychlé nafukování, u dvojčinných pump možnost vyfukování, (-) nevýhody: rozměry pumpy (větší rozměry však znamenají větší výkon), vysilující a středně rychlé
 

C) elektrická dmýchadla: (+) výhody: velmi rychlé a bezpracné nafukování i vyfukování, napájení ze sítě 220V nebo z 12V auto zásuvky,  případně bateriemi, (-) nevýhody: značný hluk (turbíny), nutnost el. energie, cena

 
D) kompresory: (+) výhody: rychlé a bezpracné nafukování, obecně tišší než elektrická dmychadla, (-) nevýhody: nutnost el. energie, zvýšená hrozba destrukce NF přefouknutím (tlak), vyšší cena. Proti možné destrukci přefouknutím si lze vyrobit jednoduchou tlakovou pojistku viz. článek ZDE, která je vhodná právě pro nafukování kompresorem.

 
E) alternativní prostředky: např. nafukování stlačeným vzduchem z tlakových lahví,  akvarijními nebo jezírkovými vzduchovacími motorky, nebo např.:

 

- vysoušečem vlasů (fénem) lze NF plnit pomocí odříznuté vrchní části malé PET láhve, která se nasadí na fén a otevřený ventil bez klapky. Do PET láhve je třeba vyrobit "odlehčovací" otvor v prům. cca 2 cm zamezující přehřátí fénu (na obr. nejde vidět).

 

Nafukování fénem.

 

- bazény, postele a čluny s velkým šroubovacím ventilem, lze velmi rychle nafouknout pomocí fukaru na listí a většího trychtýře, který se zasune přímo do ventilu

 

- zajímavostí je také vak, do kterého se z jedné strany "nachytá" vzduch a po uzavření jím lze pomocí ventilu z opačné strany plnit libovolnou NF (děje se tak stlačením vaku)

 

- nafukovačky lze také propojit hadicí a vyfukováním jedné nafoukneme druhou ... atd.

 

Vyfukování: Nejběžněji se vyfukuje vahou vlastního těla, případně zatížením vhodným předmětem - například peřinou. Vyfukování lze však také provádět pomocí dvojčinných manuálních pump nebo dmychadly, které umí vzduch z NF odsávat, výhodou tohoto způsobu je účinné vysátí veškerého vzduchu pro lepší skladování NF.

 

Teplota a množství vzduchu: Teplota a množství vzduchu zásadně ovlivňují mechanické vlastnosti všech nafukovacích výrobků. Při nižších teplotách povrch ztrácí elasticitu a nafukovačka je při zatížení více náchylná na poškození (protržení ve sváru). Naopak při vyšších teplotách je materiál pružný a nafukovačka vydrží víc i v případě plného nahuštění!  

 

Tip: nafukování kompresorem si lze zpestřit zatížením NF vahou vlastního těla :)

 

Pozn.: většina běžných nafukovaček je projektována na tlak 0,03 bar (0,03 atm)

 

Dívka s míčem (cartoon)

 

Banner nsvet.eu

 

Autotranslate EN   Mapa webu  © nsvet.eu  Publikováno: 04/2015