Tipy & triky

 

01) Nafukování provádějte raději ruční, nebo el. pumpou. Při nafukování ústy v nafukovačce (NF) kondenzuje nežádoucí vlhkost, která může být v kombinaci s nevhodným skladováním zdrojem plísně nebo zápachu. Navíc u nafukování ústy zejména starých NF, nebo NF pochybného původu existuje riziko kontaktu s ftaláty (viz. článek ZDE) obsaženými ve ventilu.
 

02) Myslete na to, že měkčené PVC ze kterého je vaše NF vyrobena ztrácí s nižšími teplotami část svojí pružnosti a tudíž je náchylnější k případnému poškození. Při teplotách pod 15°C je lépe běžnou NF raději nenafukovat.
 

03) Při nafukování je vhodné NF naplnit nejprve cca do 80% svého objemu a nechat chvíli aklimatizovat a až po té dofouknout do "plna". Většina NF je projektována na tlak 0,03 bar (0,03 atm).
 

04) Pro jednodušší nafukování a vyfukování NF odstraňte z ventilů zpětné klapky. Jak na to je uvedeno v samostatném článku ZDE.

 
05) U malých NF je odstranění zpětné klapky nežádoucí, jelikož se na těchto NF více projevuje únik vzduchu při zátkování (čemuž zpětná klapka zabraňuje).

 Dívka na nafukovacím kruhu.


06) Pokud si ve ventilech zpětné klapky ponecháte, můžete si nafukování a vyfukování zjednodušit tím, že do ventilu vložíte kousek pevné trubičky.
 

07) Správně nafouknutá NF je v ohybech svárů znatelně zvrásněná. U přefouknuté NF je zvrásnění naopak minimální.

 

08) Levné el. dmýchadla (pumpy) bývají obvykle příliš hlučné, díky málo účinné turbíně. K nafukování jsou proto vhodnější ruční dvojčinné pumpy, které lze po přepojení hadice použít také pro odsávání vzduchu z NF.

 
09) Počítejte s tím, že při vystavení NF slunečním paprskům dochází k postupnému k zvyšování tlaku uvnitř NF a pozvolné degradaci materiálu NF.

 
10) K pohodlnému vyfukování může posloužit např. peřina kterou NF zatížíte. Dobrá je také pumpa s reverzním chodem.

 Dívka na nafukovacím delfínu.
 

11) NF skládejte s rozumem, nejlépe tak, aby ventil, kterým z NF vypouštíte zbytky vzduchu zůstal volný i při posledním přeložení.

 
12) Nesnažte se poskládat NF do původního obalu, nejen že se Vám to nejspíš nepovede, ale především nadměrným mačkáním a ohýbáním, materiál NF zbytečně „trpí“ (což se projeví na kratší životnosti NF).

 
13) Před uskladněním je důležité, aby byla NF dokonale suchá, Zkontrolujte především těžko přístupné přesahy materiálu u spojů - např. u ploutví ride-on vozidel (kosatky atd.).

 
14) NF skladujte s otevřenými ventily, nejlépe v měkkých obalech s alespoň částečným přístupen vzduchu.

 
15) Je dobré vědět, že nejslabším místem NF bývají její sváry (obzvláště ty kde se stýká více ploch – křížové).

 Dívka na nafukovací kosatce.


16) V případě, že vás napadne napouštět NF vodou, nebo se do ní dostane nadměrná vlhkost počítejte s tím, že následné vysoušení malým otvorem ventilu bude velice obtížné a zdlouhavé! Vysoušení je možné provést např. opakovaným napuštění a vypuštěním NF současně s opatrným zahříváním stěn vysoušečem na vlasy.

 
17) Pokud jste nucení NF lepit použijte namísto „samolepících záplat“, které bývají součástí balení, raději kvalitní lepidlo (např. Patex Chemoprén Transparent) a průhlednou záplatu z vyřazené NF. Návod jak lepit najdete přímo na lepidle. příp. ZDE.

 
18) Obecně je nevhodné NF dlouhodobé vystavovat delšímu působení čistících a jiných chemikálií, používání NF v prostředí s ostrými rohy a hranami, případně vystavování NF riziku konfrontace s vašimi domácími mazlíčky.

 

19) Z hygienických důvodů nafukujte bazarové NF raději mechanicky pomocí pumpy nebo kompresoru. Původní majitel mohl k nafukování používat ústa.

 

20) E-shopy s NF mají nejlepší výběr na jaře tzn. před začátkem letní sezóny (jaro), koncem sezóny (srpen) začínají výprodeje, v zimním období je sortiment logicky omezený.   

 

21) "Tělesné vstupy" u nejlevnějších nafukovacích panen mohou být nepříjemně úzké s ostrými hranami u svárů. Pomoci by měla velmi teplá voda a následné mechanické roztažení vstupu tzv. heatstretching viz článek ZDE.

 

22) Před "penetrací" čisté (!) NF je velmi vhodná aplikace lubrikantu na vodní bázi. "Požitou" NF je samozřejmě nutné omýt mýdlem a teplou vodou. Před zabalením je nutné NF důkladně vysušit.

 

Banner nsvet.eu

 

Autotranslate EN   Mapa webu  © nsvet.eu  Publikováno: 01/2015