Tlaková pojistka

 

Nafukování kompresorem je sice pohodlné, ale vyžaduje neustálý dohled především v závěrečné fázi, kdy hrozí destrukce nafukovačky (NF) přefouknutím. Pokud chceme mít jistotu, že k přefouknutí nedojde, je nutné napouštěcí hadici opatřit nějakou tlakovou pojistkou. Jedním ze způsobů jak ji vyrobit je popsaný níže.

 

Konstrukce této tlakové pojistky je primitivní, levná a spolehlivá. Spočívá v perforaci napouštěcí hadice a zakrytím vzniklých otvorů tenkou nepropustnou membránou, která se při zvýšeném tlaku protrhne, což zabrání dalšímu plnění NF. Vzhledem ke své tloušťce je materiál latexové membrány méně odolný, než materiál (a švy) NF z měkčeného PVC, takže se vždy protrhne dříve).
 

Hadice s tlakovou pojistkou.

 

Výroba: hadici na vhodném místě proděravíme např. hrotovou pájkou, důležité je, aby propustnost vniklých otvoru byla přibližně stejná nebo vyšší než je propustnost napouštěcí hadice. Po té na vzniklé otvory navlečeme membránu vyrobenou z ustřiženého prstu tenké latexové rukavice (ustřižený prst zastřihneme také z druhé strany, čímž nám vznikne mini nohavice). Membránu na místo přilepíme kancelářskou lepicí páskou a to po krajích tak, aby páska nepřekrývala otvory. Nakonec se ujistíme se páska těsní, fouknutím do hadice. Vše je práce cca na 10 minut. PS: pokud membránu někdy zničíme, máme na její výměnu v záloze další 4 prsty z použité rukavice :)

 

Fáze destrukce tlakové pojistky.


Legenda k obr.: A) perforace hadice (v tomto případě 6 děr), B) vzhled membrány bez tlaku, C) membrána při běžném plnění NF, D) membrána při přefukování NF (vzduch již proudí pouze do membrány, ta se zvětší cca ještě jednou tolik než na obr. a protrhne se, záleží na stáří latexu), E) protržená membrána - vzduch uniká mimo hadici

 

Příklad umístění pojistky na hadici.

 

Banner nsvet.eu

 

Autotranslate EN   Mapa webu  © nsvet.eu  Publikováno: 05/2016